Komparacija pridjeva: GUT - BESSER - AM BESTEN

Mit Hemd siehst du gleich besser aus.


Komparacija pridjeva u njemačkom jeziku ima tri stepena: pozitiv, komparativ i superlativ. Komparaciju sem pridjeva mogu da imaju i prilozi(njhov broj veoma mali: gern i viel)  
Komparacija pridjeva se dijeli još na pravilnu i nepravilnu komparaciju. 

Nepravilna komparacija je slučaj kada se pridjev ili prilog kroz komparaciju tj. kroz stepenovanje javi u drugom obliku kao druga(nova) riječ. U nepravilnu komparaciju se ubrajaju još pridjevi hoch i nah: 
     hoch  -   höher  -  am höchsten 
     nah     -   näher  -  am nächsten

Pravilna komparacija 



  
Pozitiv je prvi stepen komparacije i ujedno i leksički nacrt riječi tj. osnova pridjeva. Drugi stepen kod pravilne komparacije, komparativ se gradi tako što se na pozitiv dodaje nastavak -er i mute se neki vokali osnove. Ne mute se svi vokali osnove koji su sposobni za umlaut(primjeri: schmal, blass i nass). Kod nekih pridjeva u drugom stepenu komparacije dolazi do pomeranja ili gubljenja slova e (primjeri: sensibel i teuer).
Treći stepen komparacije, superlativ se gradi dodavanjem nastavka -est ili -st na pozitiv i mućenjem vokala osnove onih koji se inače mute(koji su dobili umlaut kod drugog stepena).  Kod pridjeva čija se osnova završava na: d, t, s, st, x i z će biti nastavak -est.

Shodno tome koju funkciju pridjev u rečenici ima, može dobiti dodatne nastavke.
Primjeri:
         1) pridjev u funkciji predikata:
                 Die Straße im Zentrum ist lang. 
                 Das Pferd ist schnell, das Auto ist schneller, aber das Flugzeug ist am schnellsten
         2) pridjev u funkciji atributa:
                 Die lange Straße im Zentrum.
                 ein schnelles Pferd
                ein schnelleres Auto
                das schnellste Flugzeug 
Vidimo, dakle, da shodno poziciji pridjevi mogu imati i deklinacione nastavke na već postojane nastavke komparacije. Predlog am ispred pridjeva utiče na nastavak -en kao deklinacioni tip.

Primjeri za komparaciju pridjeva kod poređenja vrijednosti: